Northern Alberta Curling Association

Alberta Men and Women Travelers Club Championship

Draw Schedule

Draw Number Date & Time
01 10/20/2017 3:30 PM
02 10/21/2017 9:30 AM
03 10/21/2017 1:30 PM
04 10/21/2017 6:30 PM
05 - Semi Finals 10/22/2107 9:00 AM
6 - Final 10/22/2017 1:00 PM

View Team Rosters

A Event

End ScoresDrawTeam 1Team 2Time
Score01Lethbridge - Nanette Dupont - Lethbridge C.C. WomenJasper Place - Laurie Knoll - Jasper Place C.C., Edm. Women10/20/2017 3:30 PM
Score01Red Deer - Leanne Sather - Red Deer C.C. WomenManning - Treena Pasichnuk - Manning C.C. Women10/20/2017 3:30 PM
Score01St. Albert - Lauren Jenkyns - St. Albert C.C. WomenShamrock - Michelle Hartwell - Shamrock C.C., Edm. Women10/20/2017 3:30 PM
Score01Peace River - Elaine Laurin - Peace River C.C. WomenCalgary - Vanessa McConnell - Calgary C.C. Women10/20/2017 3:30 PM
Score01Vermilion - Ed Ehle - Vermilion C.C. MenSundre - Travis Phillips - Sundre C.C. Men10/20/2017 3:30 PM
Score01North Hill - Scott Hellwig - North Hill, Cgy. MenCrestwood - Dan Sherrard - Crestwood C.C., Edm. Men10/20/2017 3:30 PM
Score01Dawson Creek - Tracy Steinke - Dawson Creek C.C. MenCalmar - John Mryglod - Calmar C.C. Men10/20/2017 3:30 PM
Score01Glencoe - Dale Goehring - Glencoe C.C., Cgy. MenFairview - Dale Venning - Fairview C.C. Men10/20/2017 3:30 PM
Score02Lethbridge - Nanette Dupont - Lethbridge C.C. WomenRed Deer - Leanne Sather - Red Deer C.C. Women10/21/2017 9:30 AM
Score02St. Albert - Lauren Jenkyns - St. Albert C.C. WomenCalgary - Vanessa McConnell - Calgary C.C. Women10/21/2017 9:30 AM
Score02Vermilion - Ed Ehle - Vermilion C.C. MenCrestwood - Dan Sherrard - Crestwood C.C., Edm. Men10/21/2017 9:30 AM
Score02Calmar - John Mryglod - Calmar C.C. MenGlencoe - Dale Goehring - Glencoe C.C., Cgy. Men10/21/2017 9:30 AM

B Event

End ScoresDrawTeam 1Team 2Time
Score02Jasper Place - Laurie Knoll - Jasper Place C.C., Edm. WomenManning - Treena Pasichnuk - Manning C.C. Women10/21/2017 9:30 AM
Score02Shamrock - Michelle Hartwell - Shamrock C.C., Edm. WomenPeace River - Elaine Laurin - Peace River C.C. Women10/21/2017 9:30 AM
Score02Sundre - Travis Phillips - Sundre C.C. MenNorth Hill - Scott Hellwig - North Hill, Cgy. Men10/21/2017 9:30 AM
Score02Dawson Creek - Tracy Steinke - Dawson Creek C.C. MenFairview - Dale Venning - Fairview C.C. Men10/21/2017 9:30 AM
Score03Jasper Place - Laurie Knoll - Jasper Place C.C., Edm. WomenSt. Albert - Lauren Jenkyns - St. Albert C.C. Women10/21/2017 1:30 PM
Score03Shamrock - Michelle Hartwell - Shamrock C.C., Edm. WomenRed Deer - Leanne Sather - Red Deer C.C. Women10/21/2017 1:30 PM
Score03North Hill - Scott Hellwig - North Hill, Cgy. MenGlencoe - Dale Goehring - Glencoe C.C., Cgy. Men10/21/2017 1:30 PM
Score03Dawson Creek - Tracy Steinke - Dawson Creek C.C. MenVermilion - Ed Ehle - Vermilion C.C. Men10/21/2017 1:30 PM

Championship Event

End ScoresDrawTeam 1Team 2Time
Score04Lethbridge - Nanette Dupont - Lethbridge C.C. WomenCalgary - Vanessa McConnell - Calgary C.C. Women10/21/2017 6:30 PM
Score04Crestwood - Dan Sherrard - Crestwood C.C., Edm. MenCalmar - John Mryglod - Calmar C.C. Men10/21/2017 6:30 PM
Score04St. Albert - Lauren Jenkyns - St. Albert C.C. WomenShamrock - Michelle Hartwell - Shamrock C.C., Edm. Women10/21/2017 6:30 PM
Score04Glencoe - Dale Goehring - Glencoe C.C., Cgy. MenVermilion - Ed Ehle - Vermilion C.C. Men10/21/2017 6:30 PM
Score6 - FinalCalmar - John Mryglod - Calmar C.C. MenCrestwood - Dan Sherrard - Crestwood C.C., Edm. Men10/22/2017 1:00 PM
Score6 - FinalLethbridge - Nanette Dupont - Lethbridge C.C. WomenShamrock - Michelle Hartwell - Shamrock C.C., Edm. Women10/22/2017 1:00 PM
Score05 - Semi FinalsCrestwood - Dan Sherrard - Crestwood C.C., Edm. MenGlencoe - Dale Goehring - Glencoe C.C., Cgy. Men10/22/2107 9:00 AM
Score05 - Semi FinalsCalgary - Vanessa McConnell - Calgary C.C. WomenShamrock - Michelle Hartwell - Shamrock C.C., Edm. Women10/22/2107 9:00 AM